Az absztrakt korát éljük.
Én ezt most valahogyan nagyon tudom szeretni.
Mint egy képtárban: újra és újra elragadja a tekintetemet, visszamegyek, kicsit megállok előtte, jól megnézem magamnak. Hogy bevésődjön. Hogy beszélgetni is tudjak róla, alkalmasint, ha lehetőség adódik rá, a művésszel magával is.
Aztán majd letörlöm gondosan, hogy újabb jöhessen a helyére.
Naszádos Vicián (2014- ): Tollak és virágok (krétarajz, festett acéllemez)
"Abban vagyunk szabadok, amiben kontrollált formában válunk alkalmassá arra,
hogy az adottságainkat, készségeinket megéljük."
2017. január 21., szombat
2017. január 4., szerda
heart and mind / szív és tudat [farewell]
Around a year ago I made a huge decision to quit my job and the 31st was my last official office day.
As a professional, or a parent also, a lot of us feel the pressure to chase the best schemes, the safe games… and for many, this leads to a lack of fulfilment, a culture that invites unhealthy competition and a detrimental work/life balance. I can’t speak for everyone but I believe it’s important to chase our dreams whilst we’re young (in heart and mind, anyway) and find enjoyment in the work that we do.
I don’t regret gaining a 5-year experience and a range of new skills that will support me in my professional and personal life… but I also don’t regret leaving “what I should do” for “what I want to pursue”.
[based on Max Hill’s (@maxhill27) story]
[based on Max Hill’s (@maxhill27) story]
#ProfStratComms
#PublicRelations
#Friendraiser
#ThankYouJesuits
/
Nagyjából egy éve meghoztam egy komoly döntést, hogy a jelenlegi munkámat befejezem. Szerződés szerint az utolsó hivatali napom 31-én volt. Mint szakember, vagy éppen szülő, sokunk érzi a nyomást, hogy ki kell harcolni a legjobb alkalmazotti formát, biztonsági játékra kell menni… és sokunkat ez a szakmai kiteljesedés feladásához, vagy egy egészségtelen versenybe, netán káros munka/magánéleti egyensúlyi környezetbe vezet. Nem beszélhetek mindenki nevében, de én hiszem, hogy fontos hajtani a saját álmok megvalósítását, amíg fiatalok vagyunk (szívünkben és tudatunkban, legalább is), és megtalálni az élményt abban a munkában, amit végzünk. Nem bánom az ötévnyi tapasztalatot és a megszerzett képességek hadát, melyek szakmai és magánéletemben egyaránt segítenek… de nem bánom feladni sem "amit megérne csinálnom" azért, "amire törekedni akarok".
[Max Hill után szabadon]
#PublicRelations
#Friendraiser
#ThankYouJesuits
/
Nagyjából egy éve meghoztam egy komoly döntést, hogy a jelenlegi munkámat befejezem. Szerződés szerint az utolsó hivatali napom 31-én volt. Mint szakember, vagy éppen szülő, sokunk érzi a nyomást, hogy ki kell harcolni a legjobb alkalmazotti formát, biztonsági játékra kell menni… és sokunkat ez a szakmai kiteljesedés feladásához, vagy egy egészségtelen versenybe, netán káros munka/magánéleti egyensúlyi környezetbe vezet. Nem beszélhetek mindenki nevében, de én hiszem, hogy fontos hajtani a saját álmok megvalósítását, amíg fiatalok vagyunk (szívünkben és tudatunkban, legalább is), és megtalálni az élményt abban a munkában, amit végzünk. Nem bánom az ötévnyi tapasztalatot és a megszerzett képességek hadát, melyek szakmai és magánéletemben egyaránt segítenek… de nem bánom feladni sem "amit megérne csinálnom" azért, "amire törekedni akarok".
[Max Hill után szabadon]
2017. január 3., kedd
the ProfStratComms©
Let the short introduction of Professional Strategic Communications (PSC/SC/stratcomm) stay here.
Professional as much as: against the ever expanding variety of media, and low barriers to entry, it is easy to waste resources or embarrass an organisation. Unprofessional communication became more common. It is possible to get a lot of hits, impressions or followers, but so what? Executive management expects their communications to accomplish more concrete goals.
Strategic because: infusing communications efforts with an agenda and a master plan. Or as Shayna Englin (Georgetown U.) says “being strategic means communicating the best message, through the right channels, measured against well-considered organisational and communications-specific goals. It’s the difference between doing communications stuff, and doing the right communications stuff.” It also implies using New methods of outreach and necessity of Consistency & coordination.
All together: as Karen Green (Renaissance Computing Ins. at UNC) says that stratcomm is about having a plan, not "simply reacting and responding". It is also "framing a discussion on topics and issues that are important to my organisation in a way that gets the organization’s name out there. This in turn builds the organizsation’s reputation and street credibility.”
#ProfStratComms©
#ProfStratComms©
source: entrepreneur.com
According to the International Journal of Strategic Communication, six relevant disciplines are involved in the development, implementation, and assessment of communications by organizations: management, marketing, public relations, technical communication, political communication, and information/social marketing campaigns.
"Communication is strategic when it is completely consistent with a corporation’s mission, vision, values and is able to enhance the strategic positioning and competitiveness of the organisation." (Financial Times)
Sources / More about stratcomm:
- idea.org
- lexicon.ft.com
- K. Hallahan, D. Holtzhausen, B. van Ruler, D. Verčič, K. Sriramesh: Defining Strategic Communication (International Journal of Strategic Communication, 2007)
2016. december 28., szerda
a közösség ereje
Lassan magam mögött hagyok egybe csomagoltan öt évet.
Értékes tapasztalatok mellett megtartok belőle némi - remélem, még egészséges mértékűként lecsapódó - nagyzolással egy személyes márka szlogent: "az első magyar friendraiser".
Köszönet a jezsuitáknak a kifejezés meghonosításának lehetőségéért!
S ha már public relations, fundraising (forrásfejlesztés) és közösségfejlesztés, sőt, társadalmi érzékenyítés - és mondhatnánk CSR-t is - keveréke lett a jezsuita Friendraiser feladatkör; ha már annyi átkot szórnak a magyar - még mindig inkább csak éledező - civil társadalom fejére, mert mondják, "támogatottságának forrásai megkérdőjelezhetőek"; ha már a friend-raising dominánsan közösségi kommunikációra összpontosít a nyilvános sajtózás helyett; s ha már a közös ügy melletti elköteleződés, a bizalom és a remény együttes meglétének felbecsülhetetlen értéke számomra is kézzelfoghatóvá vált az elmúlt évek során, akkor mindezek alapján szívesen hívom fel a figyelmet - a magamét is - az alábbi cikkre.
Kiegészítésként:
Talán a fogyasztói társadalom korszaka átalakulóban. Ki tudja, esetleg épp a populizmus formálja éppen valamivé. S mindeközben talán Európa soha nem látott identitászavarral küzd, vagy éppen egy identitáshiány okozta űrrel. Talán olyan valami készül, ami nem is újdonság. Hisz' azért a világ domináns társadalmi formái eddig is képesek voltak reprodukcióra, időről időre. Tehát talán az általam körülírt sem lesz újdonság. Csak manapság, amikor mindent szokás ellátni valami kifejező, jól beazonosítható, trendi névvel, akkor végre ez is kapott egy ilyet.
A lényeg, hogy ezt tudom látni, mint emberiségünk opciója egy újabb, ismét kicsit humánusabb - bár elődeihez képest már anyagiasabb és tudatosabb, de ez nem baj - társadalmi megújulásnak.
közösségi jótékonykodás
filantrópia: emberséges jótékonykodás
kép: nevadafund.org
Címkék:
filantrópia,
forrásfejlesztés,
friend-raising,
friendraiser,
fundraising,
jezsuita,
közösség,
közösségfejlesztés,
közösségi jótékonykodás,
public relations
2016. december 13., kedd
be unique, be real
"If most of us remain ignorant of ourselves, it is because self-knowledge is painful and we prefer the pleasure of illusion."
Aldous Huxley
kép forrása: anglotopia.net
2016. december 1., csütörtök
barátos vs. small-talkos
Arra szántam rá magam hosszas vívódás után, hogy egészen laikusként, de megannyi gyakorlati megfigyelés/obszerváció (!) és sok pszichológiával és személyiségfejlődéssel foglalkozó olvasmány-élmény után egy rövid feltárással élnék a barátság és a small talk kapcsolatáról, még inkább korrelációjáról.
Megállapításom szerint komoly összefüggés figyelhető meg a vizsgált egyedek túlnyomó többségénél. De komolyra fordítva a szót, hadd kezdjem egy saját vallomással, vállalva ezzel az őszinteségem bármely következményét:
én amolyan barátos ember vagyok, és nehezemre esik a small talk.
[Tisztázandó: a small talk alatt azt a (per definitionem) önmagáért (?) létező informális diskurzust értem, mely nem hivatott kiszolgálni semmiféle körvonalazott, kötött témát, mint a beszélgetés tárgyát, tehát nem célja lefedni, vagy megoldani bármit is. Pusztán kapcsolatot létesít a kommunikáló partnerek között, biztosítva ezzel egy rövid érintkezés lehetőségét. De ne feledjük: az első - a továbbiakra vonatkozóan erősen befolyásoló és meghatározó - benyomás megszerzésére állítólag maximum 15, más iskolák szerint csak 4-8 másodpercet szánunk egy idegennel való találkozáskor!]
Pedig amúgy fenomenális, mármint a small talk. Nem kíván elköteleződést, nem akar világot váltani, ellenben összehoz két-há' embert, akik ezzel röviden és - ha kölcsönösen jók benne, akkor - hatékonyan kifejezhetik egymás iránti érdeklődésüket. Mondhatjuk, hogy megfelel a megboldogult, virtuális facebook poke/bök "jelelésnek", s annál még eredményesebb is.
Eddig nem sikerült elsajátítanom.
[Persze, a chat (társalgás) is egy lehetőség, abban már van rutin is, de az árnyalatnyi különbségek döntőek az eddig felsoroltak között. Ez utóbbi már közel sem olyan frappáns, mint rövid és kevéssé tartalmas rokona.]
Miért nem sikerült magamévá tenni? Nos, itt jön az ígért sufni-professzorkodás.
Azért, mert én barátkozó típus vagyok. A közeli embereim értéke kimagasló számomra. Roppantul szeretek beszélgetni, kérdezni, hallgatni, figyelni és megfigyelni, persze véleményt formálni is, no és "okosnak lenni" is. S bár egy tipikusan nyitott ember vagyok, ezt a vonásomat azonban a mélyebbre vonatkozó érdeklődés uralja és irányítja. Ezáltal nehezítem meg önmagam helyzetét.
Nehezítem, amennyire megfigyelésem szerint a small talk szakmai környezetben felbecsülhetetlen, vagyis valódi értékeit tipikusan officiális (!) környezetben képes érvényesíteni használói érdekében. Amolyan igazi kapcsolatépítős dolog.
Különös ez az áthallás, igaz? Évek óta kapcsolatépítéssel, közösségfejlesztéssel - mi több közönségkapcsolatokkal (ha már a pr-nek van ilyen elnevezése) - foglalkozom. S úgy is érzem, hogy a kommunikáció nekem való iparág. Azt mondják, megy nekem, sőt, hogy elememben vagyok benne. S meglepődnek, akiknek elmondom az eddigieket. Mondván: "micsoda? te? nem tudsz beszélgetni bárkivel, bármiről, azonnal?"
Ez azonban nem erről szól. Ez nem beszélgetés. Ez felületen történő kezelés, érdekek burkolt kinyilvánítása, jelbeszéd, gesztusok játéka, gyors információközlés, névjegykártya cserélő ceremónia, összekacsintás stimuláló, önérvényesítő stand-up glimpse, a legnagyobbak elevator speech-e, a legegzaktabb pitch. Mindez jól öltöztető szöveg-köntösben és egy adott helyzethez való alkalmazkodás készségének kimagasló használatával prezentálva. Kínaiként merném használni az intelligens böfögés metaforát is rá.
Nehéz művészet, és az egyszerűségében bonyolult. Nekem. S ezért tisztelettel és irigyléssel vagyok azok iránt, akik ennek a kommunikációs villám formának mesterei. Belekezdeni nem tudok, ha benne vagyok, nem tudom, érdekel-e egy perc erejéig a másik, ha pedig proaktívkodom, biztosan egy teljesen blőd témát kapok fel.
A small-talkossal szembe állított barátos nézőpontot, hogy mi a lelki recept a mélyebb barátságokhoz, most nem fejtegetem. Nem a grált rejtegetem az utána sóvárgó lovagok elől, csak éppen nem kíván ez a bejegyzés megmondani senki számára semmi tutit, mert nincs olyan. (S még csak nem is amolyan intro-/extro- jellem-izé-alapú.) Nincs recept. Amik vannak, azok a talentumaink. Kinek ez, kinek az jut, s ez nem kiszúrás. Mind kegyelem.
A small-talkossal szembe állított barátos nézőpontot, hogy mi a lelki recept a mélyebb barátságokhoz, most nem fejtegetem. Nem a grált rejtegetem az utána sóvárgó lovagok elől, csak éppen nem kíván ez a bejegyzés megmondani senki számára semmi tutit, mert nincs olyan. (S még csak nem is amolyan intro-/extro- jellem-izé-alapú.) Nincs recept. Amik vannak, azok a talentumaink. Kinek ez, kinek az jut, s ez nem kiszúrás. Mind kegyelem.
De! Kedves együtt érzők, akik szintén "be kell érjék" mélyebb baráti kapcsolataikkal. A másik oldalon állók megtapasztalásából eredő konzekvencia: a két csoport között az irigylés kölcsönös!
Tehát, a barátságok fontosak a kiegyensúlyozott lelki élethez, a small talkok pedig olyan kapukat képesek megnyitni, amiket még a barátok sem. De ezek szerint elmondhatjuk, hogy vagy barátokat, vagy lehetőségeket kaphatunk az élettől, a kettő együtt pedig már a luxus kategória.

Konklúzió: aki tehát az elmélyült kapcsolatokban jó, annak keserves erőfeszítés megtanulni hirtelen frappánsat, odaillően lényegtelent mondani. Ellenben az éles eszű gyorstüzelő, aki lehengerlően tud váltani "topic"-ot, és mindenhez van egy rövid, találó megjegyzése, akár egy idegen társaságban is, jó eséllyel tudhatja magáénak az egyik legnagyobb névjegykártya gyűjteményt, mégsem tud kivel leülni kétszer egymás után egy kiadós sörözésre, vagy felhívni bárkit, csak azért, mert megteheti, bármikor.
Amit tenni lehet: kitartóan fejlődni, dolgozni önmagunkon.
Tanulni, és gyakorolni, majd ezt újra és újra.
képek forrásai: understandrussia.com, Relep, someecards.com, jamestrobo.com, wisestep.com, socialmediaillumination.co.uk
2016. november 29., kedd
Startup PR
November 11-én lehetőségem nyílt az MTA GTB Kommunikációmenedzsment Munkabizottságának egy Stratup vállalkozások kommunikációja című konferenciáján előadnom. Kutatók, egyetemi docensek, marketingesek és startuperek között én voltam a Public Relations srác.
Most is arra helyeztem a hangsúlyt, hogy mindenkinek világos legyen:
- a pr stratégiai kommunikáció,
- a pr egy tudományterület,
- a pr művelése a helyes és hatékony kommunikáció érdekében elengedhetetlen,
- a pr nem meggyőz, hanem megragad,
- a pr nem hakni, vagy sales, nem is hamis állítások értékesítője, vagy szépítészeti eljárás.
A pr értéke egyre növekszik egy olyan korban, amikor mindenki kommunikál, s mindenki igyekszik nyilvánosan tenni ezt. Jó esetben, ráadásul, valakiket tudatosan célozni kívánunk mondandónkkal. A kérdés azonban az, hogy hogyan tesszük mindezt.
S ez persze a startup-világban is alapvető kérdés, aminek immár több mint egy éve igen intenzíven foglalkozom a pr-tudatosságával.
... ugyanis, a reputáció vagyonelem.
Most is arra helyeztem a hangsúlyt, hogy mindenkinek világos legyen:
- a pr stratégiai kommunikáció,
- a pr egy tudományterület,
- a pr művelése a helyes és hatékony kommunikáció érdekében elengedhetetlen,
- a pr nem meggyőz, hanem megragad,
- a pr nem hakni, vagy sales, nem is hamis állítások értékesítője, vagy szépítészeti eljárás.
A pr értéke egyre növekszik egy olyan korban, amikor mindenki kommunikál, s mindenki igyekszik nyilvánosan tenni ezt. Jó esetben, ráadásul, valakiket tudatosan célozni kívánunk mondandónkkal. A kérdés azonban az, hogy hogyan tesszük mindezt.
S ez persze a startup-világban is alapvető kérdés, aminek immár több mint egy éve igen intenzíven foglalkozom a pr-tudatosságával.
... ugyanis, a reputáció vagyonelem.
2016. november 9., szerda
és a Third Lady
Reggel, gyerekkel a vállamon, az Euronews Online-ra keltem. Majd 8 körül meghallgattuk Trump úr első 'Elected President' pódium beszédét. A bevonulás igen teátrális, a republikánus támogatottság kissé megkérdőjelezhető - nyilván mind fáradtak voltak már -, a beszéd, mondhatni, nagyon demokratikus volt...
[S persze a háttérben a First ("Third") Lady.]
Stratégiák harca:
Populizmus vs. Liberalizmus = 1:0
Most pedig csak egy gondolat, a Forbes 2015-ös legbefolyásosabb/legerőteljesebb személyeinek listája alapján:
(képek forrásai: twitter.com, cefc.com.hk, origo.hu, bumm.sk, strancismemphis.org, debatepost.com, slate.com)
[S persze a háttérben a First ("Third") Lady.]
Stratégiák harca:
Populizmus vs. Liberalizmus = 1:0
Most pedig csak egy gondolat, a Forbes 2015-ös legbefolyásosabb/legerőteljesebb személyeinek listája alapján:
Kinek milyen érzése támad egy ilyen listán az emlegetett új tagot ízlelgetve?
(képek forrásai: twitter.com, cefc.com.hk, origo.hu, bumm.sk, strancismemphis.org, debatepost.com, slate.com)
2016. október 26., szerda
emberség
Higgadt előadásmód, súlyos, és megfontolandó üzenet:
"generációk roppanhatnak bele"
S e tekintetben egészen mindegy, éppen milyen kormány van, vagy milyen volt és milyen lesz. Az emberség - mondhatjuk, szolidaritás - van veszélyben. Ez nem politika, ez "h u m a n b e i n g".
Kustánczi Norbert újságíró videóriportja

"generációk roppanhatnak bele"
S e tekintetben egészen mindegy, éppen milyen kormány van, vagy milyen volt és milyen lesz. Az emberség - mondhatjuk, szolidaritás - van veszélyben. Ez nem politika, ez "h u m a n b e i n g".
Kustánczi Norbert újságíró videóriportja

2016. október 20., csütörtök
Népkül ™
Ma elkezdem a saját " #epic, avagy #klasszikus " sorozatomat.
Ezeket a hívószavakat egy jó ideje kedvelem, de most jött el az ideje, hogy bevezessem "idegen szavasításra" (csak ejtsd: epik), illetve, a cím második felét pedig, mondhatni, "magyarosítva, és jelentést bővítve" (vö.: classic - ezt ejtsd: klaeszik).
(Vicián is elkezdte már a classic elsajátítását - családi szlogenként. Köszönet az egykori fogalom-definiálásért, Henry!)
Azt hiszem, egy - ezekre a kifejezésekre is - méltó témával indulok el. Ugyanis van itt #pr, #civil, civil tudatosság és sok más. Bárcsak mondhatnám, hogy #CSR is, de ehhez egyéb vállalati szintű döntés kellett volna, ami vezethetett volna egy ilyen nemes kezdeményezéshez.
Kár tovább magyarázni, majd a sorozat - ha lesz illő tartalom - igazolja az "emoword"-jeimet.
Fedél NÉPkül HVG cikk
kép forrás, igen: atv.hu
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)












